Connect with us

Top News

Tetë ushqime që përmbajnë më shumë kalcium se qumështi i lopës

Pa dyshim, qumështi i lopës është një burim i shkëlqyer i kalciumit, me një filxhan që siguron 309 miligramë kalcium, ose 24 për qind të vlerës së rekomanduar ditore.

Kalciumi është jetik për ndërtimin dhe ruajtjen e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm dhe për funksionimin e duhur të zemrës, nervave dhe muskujve. Por qumështi nuk është i vetmi ushqim i pasur me kalcium. Këtu janë dhjetë ushqime me më shumë kalcium se një gotë qumësht lope.

Tofu e fortë

Shtimi i sulfatit të kalciumit, një përbërës i përdorur për të ngurtësuar qumështin e sojës për të bërë tofu, rrit ndjeshëm sasinë e kalciumit në këtë ushqim me bazë bimore. 500 gram tofu të fortë përmban 506 miligramë kalcium, ose 38 për qind të dozës së rekomanduar ditore.

Vini re se jo të gjitha produktet tofu bëhen me shtimin e sulfatit të kalciumit. Në varësi të llojit dhe vendit të prodhimit, disa lloje tofu mund të kenë gjithashtu klorur magnezi të shtuar, sulfat magnezi ose klorur kaliumi. Sigurohuni që të lexoni listën e përbërësve dhe tabelën e Fakteve të Ushqyerjes për të zbuluar nëse tofu që planifikoni të blini përmban një sasi të konsiderueshme kalciumi.

Kos

225 gram kos të thjeshtë me pak yndyrë përmban 488 miligramë kalcium, që është 38 për qind e vlerës së rekomanduar ditore. Ju gjithmonë mund të bëni kos të thjeshtë aromatik duke shtuar fruta. Për opsione më të shëndetshme të kosit, zgjidhni ato pa sheqer dhe ëmbëlsues të shtuar.

Qumësht bajame

Qumështi i bajames është një produkt i bërë nga kombinimi i bajameve të bluara dhe ujit të filtruar, dhe një filxhan siguron 449 miligramë kalcium, ose 34 për qind të marrjes së rekomanduar ditore. Ky qumësht me bazë arrat zakonisht është i fortifikuar me karbonat kalciumi dhe është një opsion i shkëlqyeshëm nëse dëshironi një alternativë bimore ndaj qumështit dhe pijeve të sojës. Megjithatë, ndryshe nga qumështi i lopës dhe sojës, qumështi i bajames nuk është një burim i rëndësishëm proteinash, me vetëm një gram për filxhan.

Bajame

Me 385 miligramë kalcium ose 30 për qind të dozës së rekomanduar ditore në një filxhan bajame (143 gramë), kjo arrë është një nga burimet më të pasura të kalciumit. Ato janë gjithashtu plot me yndyrna të shëndetshme, fibra, magnez dhe vitaminë E.

Lëng portokalli i fortifikuar me kalcium

Nëse nuk jeni adhurues i pijeve bimore, atëherë pirja e lëngut të portokallit të fortifikuar me kalcium mund të jetë një alternativë tjetër për të përmbushur nevojat tuaja për kalcium. Konsumimi i një filxhani do t’ju sigurojë 347 miligramë kalcium, që është 27 për qind e dozës së rekomanduar ditore.

Qumështi i tërshërës

Ashtu si qumështi i bajames, tërshëra është e pasuruar me karbonat kalciumi, kështu që një filxhan siguron 350 miligramë kalcium, ose 27 për qind të marrjes së rekomanduar ditore. Mbani në mend se qumështi i tërshërës është një pije me pak proteina (tre gram për filxhan).

Mocarela

Vetëm 42 gramë mocarela siguron më shumë kalcium se një gotë qumësht – 333 miligramë (26 përqind e marrjes së rekomanduar ditore). Ky djathë i bardhë i butë përmban gjithashtu baktere të shëndetshme, të njohura gjithashtu si probiotikë, të cilët mund të ndihmojnë në mbështetjen e sistemit tretës dhe imunitar dhe të luftojnë inflamacionin në trup.

Sardelet e konservuara

Sardelet janë të pasura me acide yndyrore omega-3 që janë të rëndësishme për shëndetin e trurit, zemrës, syve dhe më shumë. Ato janë gjithashtu një nga burimet e pakta ushqimore të vitaminës D, si dhe hekurit, vitaminës B12, vitaminës E, magnezit dhe zinkut. Ju as nuk do të vini re se keni ngrënë kocka sardele sepse ato janë zbutur plotësisht në procesin e konservimit dhe ofrojnë një dozë shtesë kalciumi. Kështu, një kanaçe sardele do t’i sigurojë trupit tuaj 351 miligramë kalcium, që është 27 për qind e dozës së rekomanduar ditore.

Top News

Turqia goditet nga një tërmet tjetër

Qendra sizmologjike e Evropës (EMSC) ka njoftuar se para më pak se një orë Turqia është goditur nga një tërmet tjetër me fuqi prej 5.5 magnitudë.

Deri më tani nuk raportohet për viktima, të lënduar apo dëme materiale

Ndryshe javën e kaluar Turqia dhe Siria janë goditur nga një tërmet shkatërrues, ku si pasojë kanë humbur jetën mbi 11 mijë persona.

E ekipet e shpëtimit po vazhdojnë me operacionet e kërkim-shpëtimit, të personave që kanë mbetur të ngujuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura.

Në Turqi kanë arritur shumë ekipe të shpëtimit nga vende të ndryshme të botës, ndërsa presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka vizituar zonat e goditura nga tërmeti./Telegrafi

Continue Reading

Top News

Fruti që e bën më të lehtë tretjen!

Nëse dëshironi të hani diçka pas darkës, sigurohuni që të mos jetë diçka që do t’ju rëndojë.

Sipas ekspertëve, ananasi rekomandohet më shumë pasi keni konsumuar një darkë të bollshme dhe super kalorike. Ananasi është i pasur me vitamina dhe minerale siç është magnezi, i cili nxit relaksimin dhe redukton lodhjen. Ky frut rekomandohet veçanërisht për shkak të vetive të tij diuretike, të cilat kanë një efekt të dobishëm në mbajtjen e ujit në trup.

Ky frut i lëngshëm tropikal është i njohur për vetitë e saj antiinflamatore, sepse tradicionalisht përdoret për të trajtuar inflamacionin dhe problemet me tretjen. Ananasi është një frut tropikal veror, i njohur veçanërisht për enzimën tretëse bromelain, e cila ndihmon në tretjen e ushqimit dhe në fund të ditës redukton fryrjet dhe lehtëson tretjen. Bromelaina gjendet vetëm në frutat e freskëta dhe njihet edhe si një suplement për të reduktuar inflamacionin pas operacionit dhe për të parandaluar akumulimin e yndyrës në trup.

Ananasi është gjithashtu plot me fibra të cilat gjithashtu ndihmojnë në tretje. Është i pasur me vitaminë C, e cila mbron qelizat tona dhe ndihmon në ndërtimin e kolagjenit dhe vetëm një filxhan ananas plotëson 100% të nevojës sonë ditore për vitaminë C.

Ananasi mund të na ndihmojë të flemë sepse përmban 20 miligramë magnez për filxhan gjë që i sjell trupit përfitime të panumërta. Magnezi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut, funksionimin e nervave dhe muskujve dhe transporton kaliumin në trup, duke qetësuar kështu trupin dhe mendjen tonë.

Continue Reading

Top News

Një kollë e vazhdueshme mund të dëmtojë zemrën – kur duhet të shkoni te mjeku?

Kollitja është një refleks automatik, natyral që ndihmon në nxjerrjen e sekrecioneve, grimcave të huaja ose mikroorganizmave nga rrugët e frymëmarrjes.

Shkaktohet nga stimulimi i receptorëve të kollës që ndodhen në mukozën e faringut, laringut, trakesë dhe bronkeve. Një shkak i zakonshëm i kollës janë infeksionet virale ose bakteriale, por mund të jetë rezultat i shumë sëmundjeve dhe gjendjeve të tjera, thotë Prof. Dr.Sanja Sharac, mjeke pulmoniste.

Kohëzgjatja e një kollë varet kryesisht nga shkaku, kështu që një kollë akute zgjat më pak se tre javë, shton ai.

“Infeksionet si ftohja, sinoziti apo pneumonia janë shkaktarët më të zakonshëm të kollës akute. Një kollë subakute zgjat nga tre deri në tetë javë pas largimit të të ftohtit ose infeksionit. Një kollë kronike zgjat më shumë se tetë javë. “Shkaktarët e kollës kronike (afatgjatë) janë alergjitë, sinusiti kronik, astma, sëmundja kronike obstruktive pulmonare, sëmundja intersticiale e mushkërive, sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) dhe marrja e disa medikamenteve të zemrës (frenuesit ACE)”, thotë Dr Sharac.

Të gjitha sëmundjet dhe gjendjet e listuara kanë ardhur në rritje vitet e fundit si pasojë e stilit të jetesës moderne, pirjes së duhanit dhe ndotjes së ajrit.

“Kolla është një mekanizëm mbrojtës i rrugëve të frymëmarrjes dhe si i tillë është i dobishëm. Megjithatë, kolla mund të shkaktohet nga sëmundje të rënda si tumoret e mushkërive, mediastinumi (në mes të kraharorit), fibroza pulmonare dhe tuberkulozi. Nëse ka një kollë të pashpjegueshme dhe të vazhdueshme që nuk ndalon ose kollitja e gjakut ose sekrecioneve me ngjyrë, duhet të shihni mjekun tuaj të zgjedhur. Ai do të sugjerojë diagnostikime shtesë dhe nëse është e nevojshme ekzaminime specialistike për të gjetur sa më parë shkakun dhe për të filluar trajtimin”, thotë doktor Sharac.

Si ndikon në zemër?
Siç thotë Sharac, një kollë e vazhdueshme dhe e gjatë mund të ndikojë në zemër në dy mënyra. Mënyra e parë është për shkak të rritjes së presionit në gjoks, e cila rezulton në një ndërprerje të hemodinamikës dhe të qarkullimit të gjakut nëpër zemër. Një mënyrë tjetër është ndikimi në elektrofiziologjinë e zemrës, i cili shkakton aritmi, çon në puls të shpejtë, “kapërcim” dhe rrahje të forta të zemrës.

Përveç pasojave të mësipërme, agjentët infektivë (kryesisht viruset), të cilët tashmë kanë çuar në një infeksion të rrugëve të frymëmarrjes, mund të shkaktojnë inflamacion të muskulit të zemrës (miokardit) ose perikardit, i cili, siç thekson mjeku, nëse nuk njihet saktë. kur trajtohet, mund të çojë në pasoja të përhershme.

Kur duhet të konsultoheni me një mjek?
– nëse kolla shfaqet shpesh ose zgjat më shumë se tre javë

– kur shoqërohet me mbytje dhe/ose vështirësi në frymëmarrje në gjoks

– kollë e shoqëruar me dhimbje gjoksi

– nëse shoqërohet me ekspektorim gjaku ose sekrecione kafe-jeshile

– nëse shoqërohet me rënie në peshë, dobësi dhe lodhje

Trajtimi i kollës së zgjatur
“Kolla kronike ka gjithmonë një shkak që duhet diagnostikuar”. Një pacient mund të ketë disa shkaqe në të njëjtën kohë. Trajtimi i kollës kronike kërkon njohuri për shkaqet e mundshme të kollës dhe një gamë të gjerë opsionesh terapeutike. Ndër metodat diagnostikuese është i nevojshëm kryerja e ekzaminimit ORL, ekzaminimi nga mjeku pulmonolog, radiografia e mushkërive, analizat e gjakut, nga ajo bazë deri tek imunologjike. “Ndonjëherë kjo nuk mjafton për të vendosur një diagnozë, ndaj nevojitet CT e mushkërive, trakeobronkoskopia, ezofago-gastro-duodenoskopia etj.”, thotë Dr Sharac.

Siç shton ai, ekzistojnë një sërë preparatesh dhe ilaçesh me bazë bimore që ndihmojnë në qetësimin e kollës së thatë (irrituese) dhe lehtësojnë ekspektorimin. Ilaçet nuk duhet të përdoren për një kohë të gjatë me iniciativë pa u konsultuar me një profesionist, sepse mund të jenë të dëmshëm, si dhe mund të fshehin tablonë klinike të sëmundjes që është shkaku i një kollë afatgjatë, thekson mjeku.

Një trup i dehidratuar është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve
“Ekspozimi i përditshëm ndaj situatave stresuese, mënyra e shpejtë e jetesës, dieta jo e shëndetshme, lodhja, mungesa e gjumit dhe aktiviteti i pamjaftueshëm fizik janë vetëm një pjesë e arsyeve të rënies së imunitetit të përgjithshëm të organizmit. Ndryshimet e vogla në mënyrën e të ushqyerit dhe aktivitetet e përditshme mund të ndikojnë dukshëm në përmirësimin e sistemit imunitar dhe në shëndetin e përgjithshëm të organizmit. Sot është i përhapur konsumimi i ëmbëlsirave industriale, ushqimeve, lëngjeve, ushqimeve të shpejta që nuk përmbajnë asnjë vitaminë, fibra apo lëndë ushqyese të nevojshme për organizmin. Ky ushqim është plot me konservues, ngjyra artificiale dhe ëmbëlsues që janë të dëmshëm për shëndetin tonë”, thekson doktoresha.

Siç shtoi ajo, duke futur ushqime natyrale, të papërpunuara në dietën tonë – fruta, perime, drithëra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme – ne do ta bëjmë shëndetin dhe imunitetin tonë më të mirë dhe më të fortë. Është e rëndësishme, thekson ai, të merret një sasi e mjaftueshme uji.

Një organizëm i dehidratuar është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe për një shëndet të mirë, një i rritur duhet të konsumojë nga 2 deri në 2,5 litra ujë në ditë.

“Aktiviteti fizik është një faktor i rëndësishëm shëndetësor, prandaj rekomandohet të ecni të paktën gjysmë ore në ditë në ajër të pastër”. Ushtrimet e rregullta gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e peshës optimale të trupit. Rekomandohet që të flini nga shtatë deri në tetë orë në ditë. Cigaret dhe pijet alkoolike duhet të eliminohen plotësisht, ekspozimi ndaj stresit duhet të shmanget sa më shumë që të jetë e mundur”, përfundon Dr.Sharac.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat

Shares