Connect with us

Top News

Rrëfimi për njeriun që mbijetoi tri ditë ‘në fund të detit’ dhe ishte i vetmi që u gjet i gjallë

Më 23 maj, do të bëhen 10 vjet që kur një burrë i quajtur Harrison Okene mbijetoi tri ditë në fund të detit, pas fundosjes së një anijeje.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, 29-vjeçari ishte bllokuar në të ftohtin e acartë dhe errësirën rreth 30 metra nën sipërfaqen e oqeanit për 60 orë.

Ai besohet se ishte shumë afër nga vdekja kur u gjet.

“Ishte shumë e papritur dhe një tronditje totale të gjeje dikë të gjallë pasi anija u mbyt disa ditë më parë”, ka thënë Nico van Heerden, zhytësi që gjeti Okene, për Newsweek.

“Ai nuk ishte personi i parë që hasëm, megjithatë. Para se ta gjenim, gjetëm dhe gjetëm trupat e tre kolegëve të tij që humbën jetën gjatë incidentit. Vërtet shumë tragjike”.

Ai vazhdoi: “Anijet fundosen dhe njerëzit vdesin, por të gjesh dikë të gjallë pas kaq shumë kohësh nuk ndodh. Nuk kam dëgjuar kurrë që të ketë ndodhur më parë”.

Okene ishte një kuzhinier. Varka e vogël ishte rrugës për në një cisternë nafte aty pranë, rreth 30 kilometra larg bregut perëndimor të Nigerisë, kur një valë e madhe e përmbysi papritmas anijen.

“Para se ta kuptonim, ne filluam të fundoseshim”, ka rrëfyer Okene për Nine News Australia. “Ne kishim lundruar për shumë vite, e njihnim detin, nuk kishim pasur asnjë problem më parë”.

Okene filloi të tentonte të shpëtonte duke lëvizur nëpër anije, por zbuloi se shumë nga dyert ishin të mbyllura për të parandaluar hyrjen e piratëve.

Ai u bllokua brenda një tualeti në kabinat e oficerëve pasi uji derdhej në anije dhe nuk mundi të shpëtonte pasi anija filloi të fundosej në fund të detit.

Por për fatin e tij të madh, një pajisje për ajër mbeti e paprekur brenda tualetit.

Ai mund të merrte frymë, por ishte në errësirë totale dhe të ftohtë.

“Nën ujë ishte kaq, kaq, kaq, aq ftohtë”, ka treguar ai. “Po luftoja për të qëndruar gjallë, duke menduar se sa do të më zgjaste [ajri]. Mendoja për familjen time, gruan time, çfarë do të ndodhte, si do të jetonte, si mund të dal, duke menduar për jetën time”.

Okene u përpoq të gjente rrugën e tij për të dalë nga labirinti nënujor, por pa dobi, duke përdorur një litar.

Duke qenë i bllokuar në të ftohtë vetëm me të brendshme, me ajër në pakësim dhe pa ushqim apo ujë, Okene ishte në rrezik të madh nga toksiciteti i dioksidit të karbonit, si dhe përballej me etjen, urinë dhe hipoterminë.

“Z. Okene është me fat që ka mbijetuar”, ka thënë Paul Schumacker, një profesor i pediatrisë dhe ekspert nga Shkolla e Mjekësisë Feinberg të Universitetit Northwestern, për Newsweek.

Ai vazhdoi: “Temperatura e ujit në një thellësi 30 metra mund të ulë temperaturën e trupit në nivele vdekjeprurëse brenda disa minutave deri në disa orë. Zhytësit gjithmonë veshin kostume të izoluara për të mbajtur nxehtësinë e trupit në ujë të ftohtë”.

Dhe pas rreth 60 orësh të kaluar duke pritur, tha Okene, ai dëgjoi trokitje në anën e varkës dhe pa një rreze drite në errësirë.

Një ekip zhytësish kishin zbritur 30 metra në rrënojat për të gjetur trupat brenda.

Okene zgjati dorën dhe goditi butësisht një nga zhytësit, van Heerden, në krah, duke u përpjekur të mos e trembte atë.

“Kur ai erdhi, unë vetëm po qaja”, ka rrëfyer me emocion Okene.

Në momentin që u gjet, ai ka të ngjarë të ketë pasur vetëm disa orë për të jetuar, vlerësoi Eric Hexdall, një infermier dhe drejtor klinik i mjekësisë së zhytjes në Qendrën Duke për Mjekësinë Hiperbarike dhe Fiziologjinë e Mjedisit.

Ndryshe, dhjetë trupa u nxorën nga varka gjatë zhytjes dhe trupi i një personi të zhdukur nuk u gjet kurrë. Okene ishte i vetmi i mbijetuar.

 

 

https://youtu.be/4hrLJyeuQp8

Top News

Turqia goditet nga një tërmet tjetër

Qendra sizmologjike e Evropës (EMSC) ka njoftuar se para më pak se një orë Turqia është goditur nga një tërmet tjetër me fuqi prej 5.5 magnitudë.

Deri më tani nuk raportohet për viktima, të lënduar apo dëme materiale

Ndryshe javën e kaluar Turqia dhe Siria janë goditur nga një tërmet shkatërrues, ku si pasojë kanë humbur jetën mbi 11 mijë persona.

E ekipet e shpëtimit po vazhdojnë me operacionet e kërkim-shpëtimit, të personave që kanë mbetur të ngujuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura.

Në Turqi kanë arritur shumë ekipe të shpëtimit nga vende të ndryshme të botës, ndërsa presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka vizituar zonat e goditura nga tërmeti./Telegrafi

Continue Reading

Top News

Fruti që e bën më të lehtë tretjen!

Nëse dëshironi të hani diçka pas darkës, sigurohuni që të mos jetë diçka që do t’ju rëndojë.

Sipas ekspertëve, ananasi rekomandohet më shumë pasi keni konsumuar një darkë të bollshme dhe super kalorike. Ananasi është i pasur me vitamina dhe minerale siç është magnezi, i cili nxit relaksimin dhe redukton lodhjen. Ky frut rekomandohet veçanërisht për shkak të vetive të tij diuretike, të cilat kanë një efekt të dobishëm në mbajtjen e ujit në trup.

Ky frut i lëngshëm tropikal është i njohur për vetitë e saj antiinflamatore, sepse tradicionalisht përdoret për të trajtuar inflamacionin dhe problemet me tretjen. Ananasi është një frut tropikal veror, i njohur veçanërisht për enzimën tretëse bromelain, e cila ndihmon në tretjen e ushqimit dhe në fund të ditës redukton fryrjet dhe lehtëson tretjen. Bromelaina gjendet vetëm në frutat e freskëta dhe njihet edhe si një suplement për të reduktuar inflamacionin pas operacionit dhe për të parandaluar akumulimin e yndyrës në trup.

Ananasi është gjithashtu plot me fibra të cilat gjithashtu ndihmojnë në tretje. Është i pasur me vitaminë C, e cila mbron qelizat tona dhe ndihmon në ndërtimin e kolagjenit dhe vetëm një filxhan ananas plotëson 100% të nevojës sonë ditore për vitaminë C.

Ananasi mund të na ndihmojë të flemë sepse përmban 20 miligramë magnez për filxhan gjë që i sjell trupit përfitime të panumërta. Magnezi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut, funksionimin e nervave dhe muskujve dhe transporton kaliumin në trup, duke qetësuar kështu trupin dhe mendjen tonë.

Continue Reading

Top News

Një kollë e vazhdueshme mund të dëmtojë zemrën – kur duhet të shkoni te mjeku?

Kollitja është një refleks automatik, natyral që ndihmon në nxjerrjen e sekrecioneve, grimcave të huaja ose mikroorganizmave nga rrugët e frymëmarrjes.

Shkaktohet nga stimulimi i receptorëve të kollës që ndodhen në mukozën e faringut, laringut, trakesë dhe bronkeve. Një shkak i zakonshëm i kollës janë infeksionet virale ose bakteriale, por mund të jetë rezultat i shumë sëmundjeve dhe gjendjeve të tjera, thotë Prof. Dr.Sanja Sharac, mjeke pulmoniste.

Kohëzgjatja e një kollë varet kryesisht nga shkaku, kështu që një kollë akute zgjat më pak se tre javë, shton ai.

“Infeksionet si ftohja, sinoziti apo pneumonia janë shkaktarët më të zakonshëm të kollës akute. Një kollë subakute zgjat nga tre deri në tetë javë pas largimit të të ftohtit ose infeksionit. Një kollë kronike zgjat më shumë se tetë javë. “Shkaktarët e kollës kronike (afatgjatë) janë alergjitë, sinusiti kronik, astma, sëmundja kronike obstruktive pulmonare, sëmundja intersticiale e mushkërive, sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) dhe marrja e disa medikamenteve të zemrës (frenuesit ACE)”, thotë Dr Sharac.

Të gjitha sëmundjet dhe gjendjet e listuara kanë ardhur në rritje vitet e fundit si pasojë e stilit të jetesës moderne, pirjes së duhanit dhe ndotjes së ajrit.

“Kolla është një mekanizëm mbrojtës i rrugëve të frymëmarrjes dhe si i tillë është i dobishëm. Megjithatë, kolla mund të shkaktohet nga sëmundje të rënda si tumoret e mushkërive, mediastinumi (në mes të kraharorit), fibroza pulmonare dhe tuberkulozi. Nëse ka një kollë të pashpjegueshme dhe të vazhdueshme që nuk ndalon ose kollitja e gjakut ose sekrecioneve me ngjyrë, duhet të shihni mjekun tuaj të zgjedhur. Ai do të sugjerojë diagnostikime shtesë dhe nëse është e nevojshme ekzaminime specialistike për të gjetur sa më parë shkakun dhe për të filluar trajtimin”, thotë doktor Sharac.

Si ndikon në zemër?
Siç thotë Sharac, një kollë e vazhdueshme dhe e gjatë mund të ndikojë në zemër në dy mënyra. Mënyra e parë është për shkak të rritjes së presionit në gjoks, e cila rezulton në një ndërprerje të hemodinamikës dhe të qarkullimit të gjakut nëpër zemër. Një mënyrë tjetër është ndikimi në elektrofiziologjinë e zemrës, i cili shkakton aritmi, çon në puls të shpejtë, “kapërcim” dhe rrahje të forta të zemrës.

Përveç pasojave të mësipërme, agjentët infektivë (kryesisht viruset), të cilët tashmë kanë çuar në një infeksion të rrugëve të frymëmarrjes, mund të shkaktojnë inflamacion të muskulit të zemrës (miokardit) ose perikardit, i cili, siç thekson mjeku, nëse nuk njihet saktë. kur trajtohet, mund të çojë në pasoja të përhershme.

Kur duhet të konsultoheni me një mjek?
– nëse kolla shfaqet shpesh ose zgjat më shumë se tre javë

– kur shoqërohet me mbytje dhe/ose vështirësi në frymëmarrje në gjoks

– kollë e shoqëruar me dhimbje gjoksi

– nëse shoqërohet me ekspektorim gjaku ose sekrecione kafe-jeshile

– nëse shoqërohet me rënie në peshë, dobësi dhe lodhje

Trajtimi i kollës së zgjatur
“Kolla kronike ka gjithmonë një shkak që duhet diagnostikuar”. Një pacient mund të ketë disa shkaqe në të njëjtën kohë. Trajtimi i kollës kronike kërkon njohuri për shkaqet e mundshme të kollës dhe një gamë të gjerë opsionesh terapeutike. Ndër metodat diagnostikuese është i nevojshëm kryerja e ekzaminimit ORL, ekzaminimi nga mjeku pulmonolog, radiografia e mushkërive, analizat e gjakut, nga ajo bazë deri tek imunologjike. “Ndonjëherë kjo nuk mjafton për të vendosur një diagnozë, ndaj nevojitet CT e mushkërive, trakeobronkoskopia, ezofago-gastro-duodenoskopia etj.”, thotë Dr Sharac.

Siç shton ai, ekzistojnë një sërë preparatesh dhe ilaçesh me bazë bimore që ndihmojnë në qetësimin e kollës së thatë (irrituese) dhe lehtësojnë ekspektorimin. Ilaçet nuk duhet të përdoren për një kohë të gjatë me iniciativë pa u konsultuar me një profesionist, sepse mund të jenë të dëmshëm, si dhe mund të fshehin tablonë klinike të sëmundjes që është shkaku i një kollë afatgjatë, thekson mjeku.

Një trup i dehidratuar është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve
“Ekspozimi i përditshëm ndaj situatave stresuese, mënyra e shpejtë e jetesës, dieta jo e shëndetshme, lodhja, mungesa e gjumit dhe aktiviteti i pamjaftueshëm fizik janë vetëm një pjesë e arsyeve të rënies së imunitetit të përgjithshëm të organizmit. Ndryshimet e vogla në mënyrën e të ushqyerit dhe aktivitetet e përditshme mund të ndikojnë dukshëm në përmirësimin e sistemit imunitar dhe në shëndetin e përgjithshëm të organizmit. Sot është i përhapur konsumimi i ëmbëlsirave industriale, ushqimeve, lëngjeve, ushqimeve të shpejta që nuk përmbajnë asnjë vitaminë, fibra apo lëndë ushqyese të nevojshme për organizmin. Ky ushqim është plot me konservues, ngjyra artificiale dhe ëmbëlsues që janë të dëmshëm për shëndetin tonë”, thekson doktoresha.

Siç shtoi ajo, duke futur ushqime natyrale, të papërpunuara në dietën tonë – fruta, perime, drithëra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme – ne do ta bëjmë shëndetin dhe imunitetin tonë më të mirë dhe më të fortë. Është e rëndësishme, thekson ai, të merret një sasi e mjaftueshme uji.

Një organizëm i dehidratuar është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe për një shëndet të mirë, një i rritur duhet të konsumojë nga 2 deri në 2,5 litra ujë në ditë.

“Aktiviteti fizik është një faktor i rëndësishëm shëndetësor, prandaj rekomandohet të ecni të paktën gjysmë ore në ditë në ajër të pastër”. Ushtrimet e rregullta gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e peshës optimale të trupit. Rekomandohet që të flini nga shtatë deri në tetë orë në ditë. Cigaret dhe pijet alkoolike duhet të eliminohen plotësisht, ekspozimi ndaj stresit duhet të shmanget sa më shumë që të jetë e mundur”, përfundon Dr.Sharac.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat

Shares