Connect with us

Top News

Horoskopi për datën 1 dhjetor

Dashi

Të mësosh zakonet dhe argëtimet e një kulture të ndryshme mund të rezultojë në një transformim të fuqishëm. Ju ose dikush që është afër jush do të mendoni për të punuar jashtë shtetit, në të ardhmen e afërt. Kjo është një kohë e mirë për të filluar një lidhje të re nëse jeni beqar. Ju mund të takoni dikë të veçantë.

Demi

Një lidhje e re duket se nuk ka nisur me këmbën e duhur dhe ju po përgatiteni për më të keqen. Do të habiteni kur partneri juaj të organizojë diçka të veçantë që do t’i kthejë ato mendime dhe ndjenja negative në të kundërtën.

Binjakët

Jeni mendërisht dhe shpirtërisht në harmoni me miqtë dhe familjen tuaj më të ngushtë. Kjo e bën të lehtë marrjen e vendimeve të rëndësishme të përbashkëta. Shefi juaj ose një koleg tjetër i vjetër do t’ju kërkojnë përgjigje ose sugjerime.

Gaforrja

Ju e thithni humorin dhe emocionet e njerëzve të tjerë si një sfungjer. Do ta ndjeni menjëherë nëse një mik ndihet keq. Po kështu, do të ndiheni të gëzuar për dikë që ka diçka për të festuar. Edhe pse ka pengesa përpara, qëndroni me shpresë. Do të ketë sukses në anën tjetër të këtyre pengesave.

Luani

Diçka po ju bën të ndiheni të zemëruar dhe të inatosur. Humori dhe emocionet tuaja negative do të fillojnë të ndikojnë në një marrëdhënie të ngushtë nëse nuk bëni një përpjekje të vetëdijshme për t’u marrë me çdo gjë që ju bën kaq të pakënaqur. Rritja e harmonisë brenda vetes do ta bëjë më të lehtë ndërtimin e marrëdhënieve më të mira.

Virgjëresha

Një koleg i vjetër do t’ju bëjë një ofertë interesante. Kjo mundësi nuk do të përsëritet. Jini të gatshëm për të dhënë një përgjigje të shpejtë pasi do të ketë shumë të tjerë që do të duan të rrëmbejnë këtë shans për të përmirësuar jetën e tyre. Mos hiqni dorë nga ajo që duhet të jetë e juaja, sepse kujdesi ju pengon.

Peshorja

Sistemoni një çështje midis jush dhe një shoku apo partneri. Jini të gatshëm t’i diskutoni gjërat. Një ngatërresë ose keqkuptim mund të rregullohet. Një bisedë me zemër do të ndihmojë në pastrimin e ajrit dhe do t’ju kthejë në rrugën e lumturisë reciproke.

Akrepi

Jeni të prirur të ndiheni negativisht për një ofertë që dikush ju bën. Injorojeni këtë reagim të parë. Në vend të kësaj, jepini vetes një shans për të menduar për këtë dhe do të befasoheni nga mënyra se si ideja do fillojë t`ju tërheqë ngadalë. Ndryshimet që po ndodhin tani do të rezultojnë të jenë më të mira.

Shigjetari

Derisa të vijë mundësia e duhur, mund të ndjeni se puna e palodhur dhe talentet tuaja po shpërfillen. Shefi juaj dhe kolegët e dinë saktësisht se çfarë jeni në gjendje të bëni dhe kur të bëhet një ofertë që është shumë e mirë për t’u refuzuar, do të kuptoni se sa shumë ju respektojnë.

Bricjapi

Ka diçka që po ndodh në jetën tuaj që do të dëshironi ta mbani sekret nga dikush që mund t’ju prishë gjithçka. Edhe pse një mik ose i afërm do të mohonte çdo qëllim për të vjedhur idetë tuaja ose për t’ju penguar, ju më mirë nuk do të rrezikoni. Ata kanë ndërhyrë më parë dhe ju nuk do t’i lejoni ta bëjnë këtë më.

Ujori

Ju pyesni veten nëse ka një motiv të fshehtë pas këmbënguljes së partnerit apo shokut të ngushtë për t’ju kënaqur. Çfarëdo që ju nevojitet, gjithçka që duhet të bëni është të kërkoni dhe ata do t’ju bëjnë të lumtur. Nëse ka një arsye pas gjithë kësaj mirësie shtesë, nuk ka rëndësi. Do ta shikoni në të ardhmen. Tani për tani, kënaquni.

Peshqit

Keni një sens intuitiv se çfarë do t’u sjellë më shumë lumturi atyre për të cilët kujdeseni. Nëse ka pasur probleme në marrëdhënie, shfrytëzoni rastin për t`i rregulluar. Njerëzit do të vlerësojnë ndershmërinë tuaj dhe mënyrën se si i parashtroni mendimet tuaja në një mënyrë simpatike dhe diplomatike.

Top News

Turqia goditet nga një tërmet tjetër

Qendra sizmologjike e Evropës (EMSC) ka njoftuar se para më pak se një orë Turqia është goditur nga një tërmet tjetër me fuqi prej 5.5 magnitudë.

Deri më tani nuk raportohet për viktima, të lënduar apo dëme materiale

Ndryshe javën e kaluar Turqia dhe Siria janë goditur nga një tërmet shkatërrues, ku si pasojë kanë humbur jetën mbi 11 mijë persona.

E ekipet e shpëtimit po vazhdojnë me operacionet e kërkim-shpëtimit, të personave që kanë mbetur të ngujuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura.

Në Turqi kanë arritur shumë ekipe të shpëtimit nga vende të ndryshme të botës, ndërsa presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka vizituar zonat e goditura nga tërmeti./Telegrafi

Continue Reading

Top News

Fruti që e bën më të lehtë tretjen!

Nëse dëshironi të hani diçka pas darkës, sigurohuni që të mos jetë diçka që do t’ju rëndojë.

Sipas ekspertëve, ananasi rekomandohet më shumë pasi keni konsumuar një darkë të bollshme dhe super kalorike. Ananasi është i pasur me vitamina dhe minerale siç është magnezi, i cili nxit relaksimin dhe redukton lodhjen. Ky frut rekomandohet veçanërisht për shkak të vetive të tij diuretike, të cilat kanë një efekt të dobishëm në mbajtjen e ujit në trup.

Ky frut i lëngshëm tropikal është i njohur për vetitë e saj antiinflamatore, sepse tradicionalisht përdoret për të trajtuar inflamacionin dhe problemet me tretjen. Ananasi është një frut tropikal veror, i njohur veçanërisht për enzimën tretëse bromelain, e cila ndihmon në tretjen e ushqimit dhe në fund të ditës redukton fryrjet dhe lehtëson tretjen. Bromelaina gjendet vetëm në frutat e freskëta dhe njihet edhe si një suplement për të reduktuar inflamacionin pas operacionit dhe për të parandaluar akumulimin e yndyrës në trup.

Ananasi është gjithashtu plot me fibra të cilat gjithashtu ndihmojnë në tretje. Është i pasur me vitaminë C, e cila mbron qelizat tona dhe ndihmon në ndërtimin e kolagjenit dhe vetëm një filxhan ananas plotëson 100% të nevojës sonë ditore për vitaminë C.

Ananasi mund të na ndihmojë të flemë sepse përmban 20 miligramë magnez për filxhan gjë që i sjell trupit përfitime të panumërta. Magnezi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut, funksionimin e nervave dhe muskujve dhe transporton kaliumin në trup, duke qetësuar kështu trupin dhe mendjen tonë.

Continue Reading

Top News

Një kollë e vazhdueshme mund të dëmtojë zemrën – kur duhet të shkoni te mjeku?

Kollitja është një refleks automatik, natyral që ndihmon në nxjerrjen e sekrecioneve, grimcave të huaja ose mikroorganizmave nga rrugët e frymëmarrjes.

Shkaktohet nga stimulimi i receptorëve të kollës që ndodhen në mukozën e faringut, laringut, trakesë dhe bronkeve. Një shkak i zakonshëm i kollës janë infeksionet virale ose bakteriale, por mund të jetë rezultat i shumë sëmundjeve dhe gjendjeve të tjera, thotë Prof. Dr.Sanja Sharac, mjeke pulmoniste.

Kohëzgjatja e një kollë varet kryesisht nga shkaku, kështu që një kollë akute zgjat më pak se tre javë, shton ai.

“Infeksionet si ftohja, sinoziti apo pneumonia janë shkaktarët më të zakonshëm të kollës akute. Një kollë subakute zgjat nga tre deri në tetë javë pas largimit të të ftohtit ose infeksionit. Një kollë kronike zgjat më shumë se tetë javë. “Shkaktarët e kollës kronike (afatgjatë) janë alergjitë, sinusiti kronik, astma, sëmundja kronike obstruktive pulmonare, sëmundja intersticiale e mushkërive, sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) dhe marrja e disa medikamenteve të zemrës (frenuesit ACE)”, thotë Dr Sharac.

Të gjitha sëmundjet dhe gjendjet e listuara kanë ardhur në rritje vitet e fundit si pasojë e stilit të jetesës moderne, pirjes së duhanit dhe ndotjes së ajrit.

“Kolla është një mekanizëm mbrojtës i rrugëve të frymëmarrjes dhe si i tillë është i dobishëm. Megjithatë, kolla mund të shkaktohet nga sëmundje të rënda si tumoret e mushkërive, mediastinumi (në mes të kraharorit), fibroza pulmonare dhe tuberkulozi. Nëse ka një kollë të pashpjegueshme dhe të vazhdueshme që nuk ndalon ose kollitja e gjakut ose sekrecioneve me ngjyrë, duhet të shihni mjekun tuaj të zgjedhur. Ai do të sugjerojë diagnostikime shtesë dhe nëse është e nevojshme ekzaminime specialistike për të gjetur sa më parë shkakun dhe për të filluar trajtimin”, thotë doktor Sharac.

Si ndikon në zemër?
Siç thotë Sharac, një kollë e vazhdueshme dhe e gjatë mund të ndikojë në zemër në dy mënyra. Mënyra e parë është për shkak të rritjes së presionit në gjoks, e cila rezulton në një ndërprerje të hemodinamikës dhe të qarkullimit të gjakut nëpër zemër. Një mënyrë tjetër është ndikimi në elektrofiziologjinë e zemrës, i cili shkakton aritmi, çon në puls të shpejtë, “kapërcim” dhe rrahje të forta të zemrës.

Përveç pasojave të mësipërme, agjentët infektivë (kryesisht viruset), të cilët tashmë kanë çuar në një infeksion të rrugëve të frymëmarrjes, mund të shkaktojnë inflamacion të muskulit të zemrës (miokardit) ose perikardit, i cili, siç thekson mjeku, nëse nuk njihet saktë. kur trajtohet, mund të çojë në pasoja të përhershme.

Kur duhet të konsultoheni me një mjek?
– nëse kolla shfaqet shpesh ose zgjat më shumë se tre javë

– kur shoqërohet me mbytje dhe/ose vështirësi në frymëmarrje në gjoks

– kollë e shoqëruar me dhimbje gjoksi

– nëse shoqërohet me ekspektorim gjaku ose sekrecione kafe-jeshile

– nëse shoqërohet me rënie në peshë, dobësi dhe lodhje

Trajtimi i kollës së zgjatur
“Kolla kronike ka gjithmonë një shkak që duhet diagnostikuar”. Një pacient mund të ketë disa shkaqe në të njëjtën kohë. Trajtimi i kollës kronike kërkon njohuri për shkaqet e mundshme të kollës dhe një gamë të gjerë opsionesh terapeutike. Ndër metodat diagnostikuese është i nevojshëm kryerja e ekzaminimit ORL, ekzaminimi nga mjeku pulmonolog, radiografia e mushkërive, analizat e gjakut, nga ajo bazë deri tek imunologjike. “Ndonjëherë kjo nuk mjafton për të vendosur një diagnozë, ndaj nevojitet CT e mushkërive, trakeobronkoskopia, ezofago-gastro-duodenoskopia etj.”, thotë Dr Sharac.

Siç shton ai, ekzistojnë një sërë preparatesh dhe ilaçesh me bazë bimore që ndihmojnë në qetësimin e kollës së thatë (irrituese) dhe lehtësojnë ekspektorimin. Ilaçet nuk duhet të përdoren për një kohë të gjatë me iniciativë pa u konsultuar me një profesionist, sepse mund të jenë të dëmshëm, si dhe mund të fshehin tablonë klinike të sëmundjes që është shkaku i një kollë afatgjatë, thekson mjeku.

Një trup i dehidratuar është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve
“Ekspozimi i përditshëm ndaj situatave stresuese, mënyra e shpejtë e jetesës, dieta jo e shëndetshme, lodhja, mungesa e gjumit dhe aktiviteti i pamjaftueshëm fizik janë vetëm një pjesë e arsyeve të rënies së imunitetit të përgjithshëm të organizmit. Ndryshimet e vogla në mënyrën e të ushqyerit dhe aktivitetet e përditshme mund të ndikojnë dukshëm në përmirësimin e sistemit imunitar dhe në shëndetin e përgjithshëm të organizmit. Sot është i përhapur konsumimi i ëmbëlsirave industriale, ushqimeve, lëngjeve, ushqimeve të shpejta që nuk përmbajnë asnjë vitaminë, fibra apo lëndë ushqyese të nevojshme për organizmin. Ky ushqim është plot me konservues, ngjyra artificiale dhe ëmbëlsues që janë të dëmshëm për shëndetin tonë”, thekson doktoresha.

Siç shtoi ajo, duke futur ushqime natyrale, të papërpunuara në dietën tonë – fruta, perime, drithëra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme – ne do ta bëjmë shëndetin dhe imunitetin tonë më të mirë dhe më të fortë. Është e rëndësishme, thekson ai, të merret një sasi e mjaftueshme uji.

Një organizëm i dehidratuar është më i ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe për një shëndet të mirë, një i rritur duhet të konsumojë nga 2 deri në 2,5 litra ujë në ditë.

“Aktiviteti fizik është një faktor i rëndësishëm shëndetësor, prandaj rekomandohet të ecni të paktën gjysmë ore në ditë në ajër të pastër”. Ushtrimet e rregullta gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e peshës optimale të trupit. Rekomandohet që të flini nga shtatë deri në tetë orë në ditë. Cigaret dhe pijet alkoolike duhet të eliminohen plotësisht, ekspozimi ndaj stresit duhet të shmanget sa më shumë që të jetë e mundur”, përfundon Dr.Sharac.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat

Shares