Connect with us

Top News

Skenat e festimeve dhe tubimeve pa maska ​​në Katar kanë acaruar shikuesit të cilët i kanë kërkuar që të mos mblidhen për të parë ndeshjet

Zhengzhou, një qytet në Kinën qendrore që është shtëpia e një fabrike të madhe iPhone, urdhëroi mbylljen e gjashtë milionë njerëzve pasi një rritje e rasteve me Covid-19 shkaktoi protesta të mëdha në qendrën industriale.

Qindra punëtorë – protestues para fabrikës u përballën me policinë të armatosur me shkopinj dhe të veshur me kominoshe të bardha për t’u mbrojtur nga infeksioni. Menjëherë pas kësaj, zyrtarët e qytetit urdhëruan një fushatë në shkallë të gjerë për të testuar për virusin korona në disa lagje që janë mbyllur për pesë ditë, duke filluar nga mesnata e së premtes.

Banorët e qendrës së qytetit nuk mund të largohen më nga lagjja e tyre pa një test negativ dhe pa leje nga autoritetet lokale. Ata këshillohen të mos largohen nga lagjja e tyre nëse nuk është absolutisht e nevojshme. Këto masa prekën gjysmën e popullsisë së Zhengzhou dhe nuk vlejnë për pjesën e qytetit ku ndodhet fabrika e iPhone, ku punëtorët iu nënshtruan masave të rrepta disa javë më parë.

 

 

https://youtu.be/S1Vo2p3HsqU

Top News

Football Transfers: Behgjet Pacolli, kandidatë për të blerë Manchester Unitedin

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka treguar interesimin e tij për të blerë Manchester United nga familja Glazers.

Pacolli shërbeu si president i dytë i Kosovës nga 22 shkurt 2011 deri më 4 prill 2014.

Ai është gjithashtu miliarder dhe biznesmen i suksesshëm, duke qenë aksionari kryesor i kompanisë zvicerane të ndërtimit dhe inxhinierisë civile Mabetex Group, shkuan Football Transfers.

Pacolli së fundmi ndoqi një ndeshje të Arsenalit në Emirates Stadium kur Topçinjtë mposhtën Leicesterin në gusht.

Dhe i pyetur nga gazetarët të mërkurën nëse ai ishte i interesuar të blinte Manchester United, Pacolli u përgjigj “Në rregull, do ta shqyrtoj”.

Familja Glazer ka nxjerrë zyrtarisht në treg Manchester United pas gati 18 vitesh pronësi.

Glazers po kërkojnë një çmim më të madh se 5 miliardë funte (5.8 miliardë euro) për të shitur klubin.

Pacolli ka pasur në vlerë neto prej 1 miliard euro, sipas Forbes, por ka shumë bashkëpunëtorë të fuqishëm dhe të pasur si në Kremlin ashtu edhe në Uashington, vazhdon shkrimi i Football Transfers.

Një nga postimet e tij të fundit në Instagram është një video e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump. /Telegrafi/

Continue Reading

Top News

Dramë në grupin C! Argjentina në krye të grupit, në Arabi-Meksikë “fiton” Polonia!

Dramë në grupin C, aty ku festuan Argjentina dhe Polonia. Skuadra e Lionel Scalonit mposhti 2-0 Poloninë dhe siguroi vendin e parë në grup.

Leo Messi humbi një penallti në pjesën e parë, ndërkohë që në fraksionin e dytë të takimit erdhën golat e Alexis Mac Allister dhe Julian Alvarez.

Argjentina do të sfidojë Australinë për një biletë në çerekfinalet e Botërorit Katar 2022. Meksikës nuk i mjaftoi fitorja 1-2 ndaj Arabisë Saudite.

Dy gola iu anuluan djemve të Tata Martinos, të cilët u eliminuan vetëm falë golavarazhit. Feston në këtë mënyrë Polonia, që në raundin e 1/8-ve do të përballet me kampionët në fuqi të Francës.

Continue Reading

Top News

Përveç Kupës së Botës … Katari mban dhe ‘konkursin e bukurisë’ së gamiljeve (fotot)

Teksa skuadrat nga e gjithë bota përpiqen në fushën e blertë të futbollit të tregojnë vlerat e tyre në kampionatin e Katarit, vendi po mban një tjetër konkurrim botëror kësaj here të bukurisë, për kafshët katërkëmbëshe të shkretëtirës.

Klubi i Gamiljeve Mzayen në rajonin Ash-Shahaniyah në Katar shpall përditë fituesit e kategorive të femrave që japin më shumë qumësht, të cilët shpërblehen me 20,000 rialë, ose rreth $5,500.

Sot të gjithë po ndiqnin gamiljet e kategorisë Maghateer mbi katër vjeçare, e cila u fitua nga rritësi saudit Mohanna Ibrahim al-Anazi që fitoi 200,000 rialë ($50,000) i cili tha: “Nuk i përshkruaj dot emocionet, femra ime po merr një audiencë si ajo e Kupës së Botës, si ajo e Real Madrid apo Manchester (United). Të gjithë po festojnë.’

by TaboolaSponsored LinksYou May Like
Here Is What Full Mouth Dental Implants Might Cost You in Dubai
Dental Implants Dubai
Pjesëmarrësit vijnë për kompeticionin nga të gjitha vendet e gjirit, për të konkuruar në kategori të ndryshme bazuar në racën dhe peshën e gamiljeve.

Kafshët nxirren në paradë, ndërsa audienca i shikon ato, duke ngrënë ëmbëlsira e duke pirë kafe.

Para konkurrimit në eventin prestigjioz gamiljet ekzaminohen nga ekspertët mjekësorë që i kontrollojnë për të mos pasur kirurgji apo ndërhyje që i përforcojnë tiparet.

Masa është vendosur pasi disa pronarë në të kaluarën janë zbuluar që i bënin injeksione estetike ose kirurgji për të shtuar shanset e tyre të fitores.

Në eventin e mëparshëm 43 gamilje u skualifikuan për këtë arsye.

Hamad Jaber al-Athba, kreu i klubit të gamiljeve Mzayen tha: “Idea është e ngjashme me atë të Kupës së Botës. Ne kemi pjesëmarrës nga i gjithë Këshilli i Bashkëpunimit i Gjirit Persik, dhe sot jemi në ditën e pestë të turneut”.

Gamiljet gjykohen për nga masa e trupit, e kokës së tyre dhe forma e veshëve.

Ndërsa gamiljet e bardha të racës Magateer studiohen në bazë të proporcionit të gjymtyrëve të tyre.

Për gamiljet e racës Asel të cilat kanë karakteristike specifike, gjykatësit kontrollojnë vendndodhjen e veshëve, delikatesën e kockave dhe formën e thundrave.

Në bazë të çmimeve të marrin në kompeticion, pronarët mund të sheshin gamiljet e tyre për çmime më të larta.

Hamad Jaber Al-Athba, organizatori i festivalit tha se një punë e madhe bëhet për të ndaluar manipulimet me anë të injeksioneve apo mbushjeve estetike të kafshëve, për të cilat kryhen skanime e monitorime rigoroze.

Mijëra sauditë marrin pjesë në festivalin e gamiljeve ku zhvillohen gjithashtu gara e shfaqje kompetitive.

Eventi kërkon të ruajë traditën beduinë të vendit arab të pasur me naftë.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat

Shares